ADUT
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ADUT

Forum o Drustvenim i Kartaskim igrama
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
BannerFans.com Yu-Gi-Oh! 76690374cd6fc16m3BannerFans.com
Obavestenja
Vreme
Kalendar
Vremenska prognoza
Socialni obeležak stranice
Socialni obeležak stranice reddit      

Zadržite i delite adresu ADUT na vaš sajt social bookmarking-a

Zadržite i delite adresu ADUT na vaš sajt social bookmarking-a

 

 Yu-Gi-Oh!

Ići dole 
AutorPoruka
cenga




Broj poruka : 6
Datum upisa : 25.07.2020

Yu-Gi-Oh! Empty
PočaljiNaslov: Yu-Gi-Oh!   Yu-Gi-Oh! Icon_minitimeČet Avg 20, 2020 9:44 am

Yu-Gi-Oh!

Yu-Gi-Oh! Trading Card Game je japanska kolekcionarska kartaška igra koju razvio i objavio Konami . Zasnovana je na izmišljenoj igri Duel čudovišta stvorenoj od umjetnika mange Kazuki Takahashi, koja se pojavljuje u dijelovima manga franšize Yu-Gi-Oh! (pod nazivom „Magija i čarobnjaci“), te je središnji zaplet u svim njenim crtanim adaptacijama i spinoff serijama.
Igru kartica pokrenuo je Konami 1999. godine u Japanu i marta 2002. godine u Sjevernoj Americi. Ginisova knjiga rekorda proglasila ju je najprodavanijom igrom za trgovanje kartama u svijetu 7. jula 2009, nakon što je prodano preko 22 milijarde kartica širom svijeta. Brža varijanta, Yu-Gi-Oh! Rush Duel, lansiran u Japanu u aprilu 2020. godine.

BROJ IGRAČA: 2

TOK IGRE: U igri s trgovačkim kartama, igrači izvlače karte iz svojih špilova i naizmjenično igraju karte na talonu. Svaki igrač koristi špil koji sadrži četrdeset do šezdeset karata, i opcijski „Extra Deck“ do petnaest karata. Tu je i opcijski dodatni špil od petnaest karata, koji omogućava igračima da razmjenjuju karte sa svog glavnog špila i / ili dodatnih špilova između igara. Igrači su ograničeni na tri svake karte po špilu i moraju slijediti listu zabranjenih / ograničenih karata, koja Konamijevim odabranim kartama ograničava na dvije, jednu ili nulu. Svaki igrač započinje s 8000 "Životnih poena", s glavnim ciljem igre da se pomoću napada monstrumima i čarolijana smanji protivnički životni poeni.


VRSTE KARATA :

Igra se vrti oko tri vrste karata; Karte čudovišta, čarolije i zamki. Karte čudovišta se pozivaju od strne svakog igrača da napadne protivnička čudovišta ili životne bodove (ako protivnik nema čudovišta na terenu) ili da se brani od njihovih napada. Uz neke izuzetke, svako čudovište obično posjeduje ATK (napad) i DEF (odbrana) bodove, koji se koriste za određivanje rezultata bitaka, nivoa, pri čemu moćnija čudovišta zahtijevaju posebne tehnike prizivanja, te vrste i atribute, koji utvrđuju kako na njih utiču ostale karte. Normalna i efektna čudovišta pohranjuju se u Glavnom špilu ili se Normalno pozvana jedanput po okret, prizivaju vezom postojećih čudovišta na terenu ili Specialno pozivaju određenim efektima karte. Ritualna čudovišta čuvaju se u špilu i pozivaju se odgovarajućom kartom Ritualne čarolije. Četiri druge vrste čudovišta, Fuzijska, Sinhronizovana, Xyz i Veze, pohranjuju se u Dodatnom špilu i svako zahtijeva jedinstvene metode da bi se specijalno pozvalo na polje. Za fuzijska čudovišta potrebna je kartica s fuzionim efektom, poput polimerizacije, za spajanje čudovišta. Sinhronizovana čudovišta se pozivaju kombinujući nivoe čudovišta tipa Tuner s drugim čudovištima koja nisu Tunera. Xyz Cudovišta, koja poseduju rangove umesto nivoa, prizivaju se slaganjem čudovišta na istom nivou, koja se potom mogu koristiti kao Xyz materijal koji će se koristiti za određene efekte. Čudovišta veze, koja imaju rejting veze umesto nivoa i ne poseduju DEF bodove, prizivaju se pomoću više čudovišta i poseduju markere veze koji utiču na prostore na polju na koje ukazuju. Čudovišta označena zelenim gradijentom su čudovišta Pendula koja se mogu smjestiti u zone Pendula i koristiti za specijalno pozivanje više čudovišta odjednom. Tokenska čudovišta, predstavljena bilo zvaničnim kartama ili improviziranim brojačima, prizivaju se kroz efekte u svrhu odbrane ili tribultiranja i ne mogu postojati izvan polja.
Karte čarolije su magične čarolije s različitim efektima, poput podizanja ATK bodova određenog čudovišta ili oživljavanja uništenih čudovišta. Mogu se igrati iz ruke tokom igračevog poteza ili postavnti okrenuti prema dolje za aktiviranje u kasnijem potezu. Dolaze u šest varijanti: Normalno, Brzo igranje, Kontinuirano, Opremljeno, Ritualno i Polje.
Karte s zamkama postavljaju se na teren unaprijed okrenute prema dolje i aktiviraju se kao odgovor na određene kriterije, poput napada protivnika. Dolaze u tri vrste: Normalno, Kontinuirano i Brojač.
Dodatna vrsta kartice, Spretnost, koristi se isključivo u formatu Speed ​​Duel. [8]
Sve kartice Čudovišta  imaju tip i atribut. Tipovi uključuju ratnike, mašine i zmajeve. Iako postoji 25 tipova, postoji samo sedam atributa. Oni su kako slijedi: Mrak, Zemlja, Vatra, Svjetlost, Voda, Vjetar i Božanstvo. Najčešći od svih atributa je atribut Mrak. Božanski atribut ima najmanje članova, samo šest i uključuje kartice egipatskog boga; Obelisk Tormentor, Slifer Nebeskog Zmaja i Winged Dragon of Ra.

ZONE :

Karte se postavljaju na sljedeći način:
    Glavni špil : Igračev Glavni špil smještena je ovdje licem prema dole, a može se sastojati od 40 do 60 karata. Ovde se mogu sačuvati Normalna, Efektna, Ritualna i Pendula ćudovišta. Ovde se takođe čuvaju i kartice čarolija i zamki.
    Dodatnia špilova : Dodatni špil igrača smešten je ovde licem prema dole, ako ga ima, i može sadržavati do 15 karata koje se sastoje od kartica Fuzijska, Sinhronizovana, Xyz i Veze čudovišta. Čudovišta Pendula su smještena okrenuta prema gore kada bi ih u suprotnom poslali sa polja na Groblje.
    Groblje (GY) : zona u kojoj se karte šalju kada se odbace ili unište, poput korišćenih čarobnih / zamkovnih karata koje su korištene ili čudovišta koja su tributirana ili uništena u borbi .
    Glavne zone čudovišta : polje od pet razmaka na koje se postavljaju karte čudovišta kada se uspešno pozovu. Prije dodavanja Čudovišta veze, bilo koja vrsta čudovišta mogla bi tamo biti smještena u bilo koje vrijeme. Nakon što su uvedena čudovišta veze, čudovišta iz dodatnih špilova mogla bi biti samo specijalno pozvana iz dodatnih špilova u dodatnu zonu čudovišta ili glavnu zonu čudovišta na koju se čudovište povezuje, sve do promjene pravila za april 2020. nadalje, od kada jedino Čudovišta veza i Čudovišta Pendula  iz dodatne špilove slijede ovo ograničenje.
    Dodatne zone čudovišta : uvode se čudovištima veza, ovo je zona u kojoj se mogu pozvati čudovišta iz dodatne špilove. Dodatna zona čudpvišta nije dio polja niti jednog igrača dok ne pozovu čudovište u Dodatnu zonu čudovišta.
    Zone čarolija / zamki : Pet mjesta u koje se mogu smjestiti karte čarolije ili zamke.
    Zona polja : zona u koju se postavljaju kartice čarolije polja
    Zone pendula : krajnji lijevo i krajnji desni prostor u Zonama čarolije / zamki, gde se Pendulum čudovišta smeštaju umjesto karata čarolije ili zamki, kako bi se aktivirali efekti klatna i izveli pozivi klatna. Prvobitno odvojene zone, one su integrirane u zone čarolije ili zamki istovremeno sa uvođenjem čudovišta veze.
    Izgubljena zona : Karte koje su "protjerane" efektima kartica postavljaju se izvan igre u hrpu.

FAZE IGRE:
Svaka potez igrača sadrži šest faza koje se odvijaju sljedećim redoslijedom:
    Faza izvlačenja : Igrač koji radi na potezu izvlači jednu kartu sa svog špila.
    Faza pripravnosti : Ne događaju se određene akcije, ali postoji za efekat na karti i troškove održavanja koji se aktiviraju ili razriješe tokom ove specifične faze.
    Glavna faza 1 : Pokretač može normalno pozvati ili postaviti čudovište, aktivirati kartice i efekte kojima upravlja, promijeniti borbeni položaj borbe čudovišta (pod uslovom da nije pozvano u ovom potezu) i postaviti čarolije ili zamke licem prema dolje.
    Faza bitke : Igrač koji je na potezu može izabrati da napadne svog protivnika koristeći bilo koja čudovišta na svom terenu u Napadačkom položaju. Ako igrač odluči da ne napada, može preskočiti ravno do Završne faze.
 
  Igrač bi trebao objaviti "Ulazim u fazu bitke." (nije dopušteo u prvom potezu)
 
   Odaberite jedno čudovište s kojim želite napasti i odaberite svoju metu. Izravni napad na protivničke Životne bodove možete izvršiti samo ako vaš protivnik nema čudovišta na terenu. Svakom čudovištu u napadu licem prema gore dopušten je jedan napad po okretanju (detaljnije o položajima u odjeljku Pravila čudovišnih bitki u nastavku).
 
   Izračunajte rezultat bitke.
Na bojnom polju mogu se nalaziti tri različite pozicije na kojima kartice mogu biti:
    Napad licem gore
    Odbrana licem prema gore
    Odbrana licem prema dole
Kartica čudovišta u položaju Napad licem gore može objaviti napade i može biti napadnuta. U ovom položaju, ATK vrijednost čudovišta predstavlja karticu u bojnoj situaciji.
Kartica čudovišta koja se nalazi u položaju Odbrana licem prema gore ne može objaviti napade, ali može biti napadnuta. U ovom položaju, DEF vrijednost čudovišta predstavlja karticu u bojnoj situaciji. Čudovišta ne mogu biti normalno pozvana u tom položaju ako efekat karte to ne dozvoli.
Kartica čudovišta u položaju Obrana okrenuta prema dolje ide po istim pravilima kao i Položaj obrane okrenutim prema gore, osim dvije stvari; čudovišta MOŽE biti pozvano licem prema dolje, ali ne mogu biti opremljena. Ako je napadnuto čudovište okrenuto licem prema dolje, preokrenite karticu licem prema gore tokom koraka oštećenja kako biste izračunali potrebnu štetu, ako postoji.

Napadanje čudovišta u položaju napada također se razlikuje od napada čudovišta odbrambenog položaja. Evo kako:
    Napad protiv Napada
        Kada je ATK vrijednost vašeg monstruma veća od protivničke ATK vrijednosti, protivničko čudovište se šalje na Groblje i iznos viška ATK vrijednosti oduzima se od protivničkih životnih bodova.
        Kad je ATK vrijednost oba čudovišta jednaka, oba čudovišta se šalju na Groblje.
        Kad je ATK vrijednost vašeg monstruma niža od protivničke ATK vrijednosti, vaše čudovište se šalje na Groblje i iznos viška ATK vrijednosti oduzima se od vaših životnih bodova.
    Napad protiv odbrane
        Kad je ATK vrijednost vašeg čudovišta viša od DEF-ove vrijednosti vašeg protivnika, protivničko čudovište se šalje na Groblje. Životne točke nisu oštećene.
        Kada su vrijednost ATK-a i DEF-a čudovišta izjednačene, to je izjednačenje. Nijedno čudovište nije uništeno.
        Kada je ATK vrijednost vašeg monstruma niža od DEF vrijednosti vašeg protivnika, iznos viška DEF vrijednosti oduzima se od vaših životnih bodova. Nijedno čudovište nije uništeno.
Pravila za efekte kartica (lanci)
Svaki put kada se aktivira karta s efektom, protivniku igrača koji je aktivirao efekat pruža se mogućnost da na taj efekt odgovori vlastitim efektom. Ako ne reagiraju efektom, igraču koji je aktivirao prvi efekt pruža se mogućnost da doda još jedan efekt na vrh originala i ciklus započne iznova dok oba igrača ne odluče da zaustave igranje efekata. Ako bilo koji igrač doda dodatne efekte, to stvara Lanac.
Ako želite odgovoriti na efekt i stvoriti lanac, morate odigrati efekt sa brzinom čarolije 2 ili većom, a odgovor ne može biti niže brzine čarolije od efekta koji se odigrao prije. Svaki efekt kartice ima brzinu čarolije od 1 do 3. Evo različitih vrsta čarolija:
    Brzina čarolije 1 : Čarolije (normalno, opremljeno, neprekidno, polje, ritualna), efekti čudovišta (paljenje, okidač i okretanje)
    Brzina čarolije 2 : Zamka (normalno, neprekidno), Čarolije brzog reprodukovanja, efekti Monster-ovih brzih efekata
    Brzina čarolije 3 : Brojačka zamka
Reproduktor okreta uvijek ima prioritet pri aktiviranju efekta kartice. To znači da imaju izbor hoće li ili ne žele koristiti efekt i protivnik može aktivirati efekt samo ako igrač koji okreće aktivira efekt i on kreira lanac ili ako je efekt koji se automatski aktivira, poput Trigera ili Flip efekat.
    Nakon što završite, najavite protivniku da završavate Fazu bitke.

    Glavna faza 2 : Igrač može izvršiti sve iste radnje koje su dostupne tokom glavne faze 1, iako ne mogu ponoviti određene akcije već poduzete u glavnoj fazi 1 (poput normalnog pozivanja) ili promijeniti borbeni položaj čudovišta koje je već bilo pozvano, napadnuto ili im se promijenio položaj borbe tokom istog poteza.
    Završna faza : Ova faza također postoji za efekte kartice i troškove održavanja koji se aktiviraju ili razrješavaju tokom ove specifične faze. Jednom kada se ta faza riješi, igrač završava svoj krug.
Igrač koji započne igru ​​ne može da izvede fazu izvlačenja ili bitnu fazu tokom prvog okreta.

ZAVRŠETAK IGRE : Igra se završava postizanjem jednog od sljedećih uslova:
    Igrač gubi ako njihovi životni poeni dostignu nulu. Ako oba igrača istovremeno postignu nulte životne poene, igra se završava neriješeno.
    Igrač gubi ako mu je potrebno da izvuče kartu, ali nema više karata koje bi mogao izvući u Glavnom špilu.
    Određene karte imaju posebne uslove koji pokreću automatsku pobjedu ili gubitak kada su ispunjeni ti uslovi (npr. Imati u ruci svih pet karata Exodia the Forbidden One ili svih pet slova Destiny Board-a na talonu).
    Igrač može odustati u bilo kojem trenutku.
Nazad na vrh Ići dole
 
Yu-Gi-Oh!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ADUT :: IGRE SA NESTANDARDNIM ŠPILOVIMA KARATA :: Kolekcionarske kartaške igre-
Skoči na: